Kościół filialny pw. św. Wojciecha w Rojowie

"...Z pochodzenia jestem Słowianinem. Nazywam się Adalbert, z powołania zakonnik; niegdyś wyświęcony na biskupa, teraz z obowiązku jestem waszym apostołem ..."

-- Św. Wojciech --

Obecny kościół pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w stylu neogotyckim został ufundowany przez właścicieli rojowskiego majątku Aleksandrę z Frezerów i Bolesława Wężyków obok miejsca gdzie wcześniej stał kościół drewniany, który w 1880 r. popadł w ruinę. Kościół został poświęcony 9 grudnia 1883 r. przez ks. Seweryna Nawrockiego, proboszcza z Grabowa (dziekana ostrzeszowskiego), na mocy osobnego rozporządzenia przesłanego z Rzymu przez Eminencję Kardynała Mieczysława hrabiego Halkę Ledóchowskiego - Arcybiskupa Gnieźnieńskiego i Poznańskiego.

Na placu, przy kościele postawiono w 1883 r. kamienny krzyż w miejscu, gdzie stał pierwszy w Rojowie kościół z modrzewia. W wiekach XVII-XIX plac wokół kościoła pełnił funkcję cmentarza grzebalnego.

Wieża

Kościół posiada murowaną wieżę pokrytą dawniej czerwonymi łupkami, spełniającą funkcję dzwonnicy. Zawieszono w niej dwa dzwony: jeden noszący imię Aleksandry, drugi Bolesława Wężyków, fundatorów kościoła. Fronty dzwonów przedstawiają ten sam napis "BOLESŁAW WĘŻYK ROJOW 1878". W górnej części widnieje napis w języku niemieckim "GEGOSSEN VON W. GEITTNER IN BRESLAU" oznaczający, że zostały odlane w ludwisarni Geittnera we Wrocławiu. W głębi nad sklepieniem kościoła znajduje się trzeci najmniejszy dzwon, tak zwany sygnarek, który przypominał, że za 5 minut będzie msza.

Krypty

W podziemiach kościoła (wejście z nawy kościoła) znajduje się rodzinny grobowiec Wężyków i Frezerów- właścicieli posiadłości ziemskich w Rojowie. W podziemiach znajdują się 3 cynowe trumny ze szczątkami zmarłych: • Płk. Franciszka Frezera (27.08.1798-10.01.1845) oficera Wojska Królestwa Polskiego, powstańca listopadowego, kawalera orderów Virtuti Militari, posesora Kierzna (1837) dziedzica Rojowa (1837-45), deputowanego z powiatu ostrzeszowskiego (od 1843) i jego żony Justyny Frezer z domu Psarskiej (20.12.1818 -26.06.1856 r.) • Aleksandry Wężyk z Frezerów (28.10.1841 - 6.04.1899 r.) • Bolesława Wężyka (13.10.1834 - 17.06.1900 r. )

Prezbiterium i ołtarz

Na środku prezbiterium znajduje się ołtarz główny z drewna, pomalowany na biało, wykonany w stylu późnogotyckim. W ołtarzu na dole znajduje się obraz przedstawiający Matkę Bożą z Dzieciątkiem na ręku. Obraz jest kopią dzieła Pierre Mignard (1612–1695). Oryginalny tytuł dzieła to „La viergeauxraisins”. Namalowany w XVII wieku techniką olejną i znajdujesięw zbiorach Muzeum Luwr. W górnej części ołtarza znajduje się mniejszy, owalny obraz malowany na płótnie przedstawiający postać świętego Wojciecha, patrona kościoła. Ołtarz główny zdobią figurki z gipsu przedstawiające Ewangelistów św. św. Łukasza, Mateusza, Marka i Jana. Prezbiterium kościoła ma 3 m długości, 3 m szerokości i 6 m wysokości. Nawa kościoła ma 6 m długości, 5 m szerokości i 7 m wysokości. Do prezbiterium przylega zakrystia o wymiarach: 2 m długości, 2 szerokości i 2 m wysokości. W wyposażeniu kościoła znajduje się piękna murowana ambona, którą podtrzymują trzy filarki. Wejście na ambonę znajduje się w zakrystii.

Pliki cookie

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że wyrażasz zgodę na ich uzycie.